Już w najbliższą niedzielę – 26 marca – odbędzie się kolejny Pchli Targ. Wielkie święto drobnego handlu zorganizowane zostanie jak zwykle na terenie targowiska miejskiego przy ul. Jana III Sobieskiego w Kętach.
Zaproszenie do udziału w Pchlim Targu kierujemy zarówno do kupujących, jak i sprzedawców. Miłośnicy staroci, hobbyści, kolekcjonerzy, wystawcy, artyści, poszukiwacze okazji, cudeniek i ciekawych gadżetów… Tutaj każdy może sprzedawać, kupować i wymieniać to, na co tylko ma ochotę!
Targ odbywa się cyklicznie, w każdą czwartą niedzielę miesiąca. Dodatkowo towarzyszyć mu także wyprzedaż garażowa, czyli nieformalna akcja sprzedaży drobnych, używanych rzeczy (zabawek, książek, różnego typu odzieży i akcesoriów domowych), które tą drogą zyskać mogą nowe życie.
Uwaga! Za przedmioty niesprzedane odpowiada ich wystawca, który musi je posprzątać i zabrać ze sobą po zakończeniu targu! Szczegółowe informacje na temat kęckiego Pchlego Targu dostępne są pod numerem telefonu (33) 844-76-00 wew. 149.
Pchli Targ w Kętach
26 marca 2023 r.
7:00-14:00
targowisko miejskie
Zapraszamy!
Zawiadamiam o zwołaniu LV sesji Rady Miejskiej w Kętach na piątek 31 marca 2023 r. o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Kęty.
PORZĄDEK OBRAD
LV sesji Rady Miejskiej w Kętach zwołanej na piątek 31 marca 2023 r. o godzinie 10.00
w sali sesyjnej Urzędu Gminy Kęty
Przewodniczący Rady
Marek Nycz
Materiały sesyjne Rady Miejskiej w Kętach
Posiedzenia komisji Rady Miejskiej w sali sesyjnej Urzędu Gminy Kęty zostały zwołane na:
- poniedziałek 27 marca o godz. 18.00 – Komisja Spraw Gospodarczych,
- środa 29 marca o godz. 18.00 – Komisja Spraw Społecznych.
Materiały posiedzeń komisji Rady Miejskiej w Kętach
Dyżur Doradcy Rolniczego z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gminie Kęty odbywać się będzie w środy, w godzinach od 9.00 do 13.00 w sali narad tj. I piętro w budynku Urzędu, Rynek 7, w okresie od 15 marca do 15 czerwca.
Doradca pomagać będzie w wypełnianiu wniosków obszarowych wraz z ekoschematami oraz wniosków do materiału siewnego, a także udzielać informacji o wnioskach inwestycyjnych.
Telefon kontaktowy do doradcy Małgorzata Małkus tel. 573 485 452.
Oferta edukacyjno - sportowa 2023/2024 Szkoły Podstawowej nr 2 w Kętach.
Mając na względzie troskę o wszechstronny rozwój psychofizyczny i motoryczny młodego pokolenia, a także regionalne tradycje sportowe oraz zaplecze szkoleniowe jakim dysponujemy, zdecydowaliśmy utworzyć w naszej szkole klasy o profilu sportowym. Są to klasy z rozszerzonym programem edukacyjnym o dodatkowe godziny wychowania fizycznego. Ten ukierunkowany program szkolenia sportowego ma na celu ujawnienie predyspozycji i uzdolnień sportowych uczniów, a także stworzenie lepszych warunków do rozwoju ich potencjału. W każdej klasie sportowej realizowany jest dziesięciogodzinny wymiar zajęć wychowania fizycznego:
Realizacja podstawy programowej (4godz./tyg.),
Ukierunkowany program szkolenia sportowego (4godz./tyg.),
Nauka i doskonalenie pływania (2godz./tyg.).
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach od wielu lat bierze na siebie odpowiedzialność prowadzenia klas sportowych na poziomie szkoły podstawowej. Tworzymy dla uzdolnionej młodzieży właściwe warunki do rozwijania ich talentów i pasji, a także zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia dalszej nauki. Bardzo dobre wyniki dydaktyczne uczniów klas sportowych, ich pierwsze sukcesy sportowe i pozytywna współpraca z Rodzicami potwierdzają, iż podjęta inicjatywa przekłada się na realne korzyści dla naszych uczniów. Zapraszamy wszystkich uczniów i ich rodziców do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną w której oferujemy:
Hołdując maksymie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zapewniamy harmonijny rozwój osobowości młodego człowieka. Stwarzamy możliwości kształtowania zdolności intelektualnych oraz talentów sportowych w sprzyjającej atmosferze.
Termin składania dokumentów: 25 kwietnia 2023 (sekretariat szkoły)
Testy sprawnościowe odbędą się na obiektach SP nr 2 w Kętach (duża sala gimnastyczna) w terminach: 26 kwietnia 2023 godz. 16.00 – termin główny oraz 10 maja 2023 godz. 16.00 – termin uzupełniający.
Postaw na sport i rozwój dziecka! Daj nam szansę!
W dniu 24 marca (piątek) 2023 r. w godzinach od 9.00 do 14.00 w sołtysówce w Wiejskim Domu Kultury w Bielanach przy Placu Świętego Macieja 1 odbędzie się spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze.
Dofinansowanie w ramach Programu można uzyskać na: wymianę źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową, bramę garażową, dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).
Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Uczestnikom spotkania zostaną udzielone informacje o zasadach Programu Czyste Powietrze oraz otrzymają ulotki informacyjne na temat Programu.
Wydział Środowiska i Przedsiębiorczości
Przypominamy, że 14 marca o godz. 12.00 rozpoczęła się rekrutacja do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Kęty na rok szkolny 2023/2024.
Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku obowiązuje elektroniczny system zgłoszeń dzieci do wybranej szkoły.
Nabór potrwa do 12 kwietnia do godz. 22.00 (termin na złożenie wniosku w systemie elektronicznym).
Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: https://sp-kety.nabory.pl/
W najbliższą niedzielę, 19 marca w Domu Katechetycznym przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach odbędzie się druga w tym roku akcja krwiodawstwa, organizowana przez parafialny Klub HDK Kęty przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Drogocenny dar będzie można złożyć na stanowiskach Małopolskiej Stacji Krwiodawstwa w godzinach od 9.00 do 15.00.
Zachęcamy do udziału.
Muzeum w Kętach zaprasza na 110. Spotkanie przy armacie, którego tematem będzie rodzina Schmejów, które będzie miało miejsce 21 marca o godz. 18:00 w Muzeum w Kętach.
Fabryka maszyn i odlewnia żelaza, założona w 1880 r. w Białej przez Edmunda Schmeję (1837-1896), była jednym z najważniejszych zakładów miasta. Do przedsiębiorcy i jego potomków należała również duża nieruchomość w Kobiernicach przy ul. Żywieckiej, a także posesje w Kętach: folwark zwany Szmejówką, młyn papierniczy nad Macochą oraz budynek przy ul. T. Kościuszki. Syn Edmunda, Maksymilian (1866-1945) pełnił m.in. funkcję burmistrza Białej, z kolei Edmund (1871-1940) przejął po ojcu majątek ziemski w Kętach. O losach wywodzącej się z Pszczyny familii Śmiejów/ Schmejów opowiadać będzie Piotr Kenig, badacz dziejów przemysłu Bielska-Białej i okolicy.
Piotr Kenig – bielszczanin, historyk, zainteresowany szczególnie dziejami Bielska-Białej w XVIII-XIX wieku. Kustosz i kierownik Starej Fabryki, oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
110. Spotkanie przy armacie - Rodzina Schmejów w Białej, Kobiernicach i Kętach. Przemysłowcy i właściciele ziemscy.
Prelegenci: Piotr Kenig
Wtorek 21.03.2023, godz. 18.00
Sala wystaw czasowych Muzeum Rynek 16, Kęty
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Soły” serdecznie zaprasza: przedstawicieli podmiotów publicznych, osoby fizycznie nie wykonujące działalności gospodarczej, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców z obszaru gmin: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Oświęcim i Wieprz do udziału w Kampanii informacyjnej nt. możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe, które odbędzie się w dniu 14.03.2023 r. o godz. 10.00 w siedzibie Stowarzyszenia LGD „Dolina Soły” (Rajsko, ul. Edukacyjna 9, 32-600 Oświęcim)
Zgłoszenia pod nr tel. 33 843 60 28 Liczba miejsc ograniczona
Gmina Kęty serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców do udziału w spotkaniach doradczych z ekspertem, których tematyką będzie: dobór ekologicznych urządzeń grzewczych, poprawa efektywności energetycznej oraz oszczędzanie energii.
W ramach spotkań przewidziano indywidualne konsultacje dla mieszkańców dotyczące należących do nich budynków w zakresie możliwych do przeprowadzenia działań termomodernizacyjnych, optymalnego doboru źródła ciepła (rodzaju i mocy) oraz dobrych praktyk, które pomogą zaoszczędzić energię.
Terminy spotkań:
14.00 -15.30 – Bielany, sołtysówka w Wiejskim Domu Kultury, Plac Św. Macieja 1
16.00 -17.30 – Łęki, sołtysówka w budynku OSP, ul. Akacjowa 37
14.00 -15.30 – Nowa Wieś, sołtysówka w Dworku, ul. Dworska 7
16.00 -17.30 – Malec, budynek OSP, ul. Świętojańska 53
14.00 -15.30 – Witkowice, sołtysówka w Remizie OSP, ul. Dworska 1
16.00 -17.30 – Bulowice, sołtysówka w Budynku Przedszkola, ul. Bielska 38
15.00 -17.00 – Kęty, Miejsce Aktywności Mieszkańców Rynek 13
Na spotkania szczególnie zapraszamy właścicieli budynków, którzy rozważają lub planują wymianę starego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy kocioł na biomasę lub gazowy w pierwszej połowie 2023 r. W realizowanym przez Gminę Kęty Projekcie „Wspólnie na rzecz czystego powietrza w gminie Kęty. Likwidacja źródeł ogrzewania na paliwa stałe w indywidualnych gospodarstwach domowych”, wciąż pozostaje kilkanaście wolnych miejsc.
W ramach Projektu można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ogrzewania oraz wykonanie prac w zakresie wewnętrznej instalacji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania nowego źródła ciepła w budynkach ocieplonych, tj. spełniających minimalne standardy efektywności energetycznej określone przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego (Zarząd Województwa Małopolskiego) na poziomie 150 kWh/(m2/rok) dla domów jednorodzinnych lub 135 kWh/(m2/rok) dla budynków wielorodzinnych. Weryfikacja spełniania tego warunku będzie odbywać się poprzez przeprowadzenie oceny energetycznej budynku. W przypadku gdy ocena wykaże, że budynek nie spełnia wyznaczonych minimalnych standardów efektywności energetycznej, uzyskanie dofinansowania będzie możliwe jedynie po wykonaniu prac termomodernizacyjnych, których zakres określi audytor w opracowanej ocenie. Prace termomodernizacyjne nie będą podlegać dofinansowaniu.
Dotacja do nowych urządzeń grzewczych będzie przekazywana maksymalnie do wysokości mocy wynikającej z przeprowadzonego audytu energetycznego budynku i będzie wynosiła odpowiednio:
1) 550 zł/kW dla zapotrzebowania do 10 kW mocy (łącznie);
2) 500 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 10 kW do 15 kW mocy (łącznie);
3) 450 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 15 kW do 20 kW mocy (łącznie);
4) 400 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 20 kW mocy.
Maksymalna wysokość dotacji do wymiany źródła ciepła może wynieść 8 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego oraz 10 tys. zł w przypadku budynku wielorodzinnego, dla którego jest wprowadzone wspólne źródło ciepła dla więcej niż jednego lokalu.
Dofinansowanie do instalacji wewnętrznej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu ogrzewania będzie udzielane:
1) do 6 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego;
2) do wielokrotności 6 tys. zł, zgodnej z liczbą odrębnych lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym i nie więcej niż 80 zł/m2 ogrzewanej powierzchni.
Właścicieli budynków mieszkalnych zainteresowanych udziałem w Projekcie prosimy o składanie deklaracji uczestnictwa sporządzonych na załączonym poniżej formularzu na Dzienniku Podawczym w Urzędzie Gminy Kęty lub przesłanie pocztą na adres Urzędu lub w wersji elektronicznej, za pośrednictwem platformy ePUAP. W przypadku współwłasności wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.
W razie wątpliwości co do prawidłowego wypełnienia deklaracji należy kontaktować się z pracownikami Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości osobiście (Rynek 7, pok. 17 i 18) lub pod numerem telefonu 33/844-76-00, wew. 128 lub 198. Złożone deklaracje będą rozpatrywane według kolejności wpływu.
Spotkania doradcze dla mieszkańców organizowane są w ramach kampanii „Wspólnie na rzecz czystego powietrza w gminie Kęty” realizowanej w ramach Projektu pn.: Wspólnie na rzecz czystego powietrza w gminie Kęty. Likwidacja źródeł ogrzewania na paliwa stałe w indywidualnych gospodarstwach domowych” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji – SPR.