Informujemy, że na terenie gminy obserwuje się obecność wilka. W ostatnich dniach został on zauważony w Kętach Podlesiu.
Należy pamiętać, że wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli już zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Warto jednak być świadomym ich obecności i zachować ostrożność, gdyż, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach Lasów Państwowych należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących postępowania z wilkami:
Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta – zdarza się, że mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu. Robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara pozbawienia wolności.
Więcej informacji na temat wilków można znaleźć tutaj: www.polskiwilk.org.pl/aktualnosci
Wydział Środowiska i Przedsiębiorczości UG Kęty
źródło: www.lasy.gov.pl, www.polskiwilk.org.pl
fot. DK52info facebook
Jak ostrzegają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy oraz Polscy Łowcy Burz, nadchodzi niż genueński, szczególnie groźny w obszarze Polski południowo-zachodniej i południowej. Oznacza to spodziewane długotrwałe, ulewne opady, w rezultacie których w naszym regionie może dojść do zalań, podtopień i powodzi. Oprócz silnych opadów prognozuje się też burze i silne porywy wiatru. Szczególnie zagrożonymi regionami na południu Polski są Beskid Śląski, Mały, Żywiecki, Makowski, Tatry oraz Podhale.
Jako że gmina Kęty znajduje się na zagrożonym obszarze, dziś w godzinach porannych zebrał się Sztab Kryzysowy Gminy Kęty, zwołany przez burmistrza Marcina Śliwę, podczas którego omawiano strategię zminimalizowania potencjalnych szkód oraz podjęto pierwsze kroki w celu zabezpieczenia przed zagrożeniami. Na spotkaniu zobowiązano Straż Miejską do regularnych kontroli cieków wodnych grożących wylaniem. Dokonano przeglądu ilości dostępnych worków i piasku, a MZWiK zobowiązał się do zagwarantowania optymalnego działania kanalizacji miejskiej. Z kolei Wody Polskie na bieżąco informować będą o zrzutach oraz zwiększonym przepływie wody. Monitoringiem objęto potoki będące w zarządzaniu Wód Polskich oraz inne cieki będące w administracji Miejsko-Gminnej Spółki Wodnej w Kętach oraz Gminy Kęty. Komendant Gminny ZOSP RP w Kętach Artur Suski zleciał podległym jednostkom OSP przegląd sprzętu przeciwpowodziowego oraz gotowość bojową.
Przedstawiciel Wód Polskich wskazał, że na kaskadzie rzeki Soły nastąpiły zrzuty wody, dzięki czemu w zbiornikach utworzono rezerwę w ilości 52 mln m3. Urząd Gminy Kęty oraz Przedsiębiorstwo Komunalne „Komax” zapewnią worki oraz piasek potrzebny do ich napełnienia w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. Przygotowane są też urządzenia do napełniania worków piaskiem.
W razie miejscowych zagrożeń należy kontaktować się z numerem alarmowym 112 lub z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu – telefon 33 844 89 80.
oprac. M.H.
Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętach informuje, że nie zleciło żadnym podwykonawcom odczytów stanów wodomierzy na terenie gminy Kęty.
Spółka pozyskała informacje, że na prywatne numery telefonów są rozsyłane smsowe informacje o dacie i godzinie odczytu wodomierza, które nie są informacjami przesyłanymi przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętach.
W związku z powyższym prosimy o niewpuszczanie na swoje posesje osób postronnych, niebędących pracownikami naszej Spółki i zachowanie ostrożności.
MZWiK
Oszuści dzwonią do podatników, podają się za pracowników urzędów skarbowych i żądają płatności poprzez dokonanie transakcji w bankomacie/wpłatomacie za pomocą BLIK.
Przypominamy: Pracownicy administracji skarbowej nie dzwonią i nie żądają dokonania płatności za pomocą BLIK. W przypadku odebrania takiego połączenia należy zachować szczególną ostrożność, nie podejmować pochopnych decyzji.
BLIKiem tylko w e-US
Przypominamy, że podatnicy mogą opłacać podatek za pomocą systemu płatności BLIK, po zalogowaniu do serwisu e-US i w usłudze Twój e-PIT.
Co robić po próbie oszustwa?
Zachęcamy do korzystania z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich oszukańczych domen, smsów i innych incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa
W Urzędzie Gminy Kęty rozpoczęły się prace specjalnego zespołu, którego zadaniem będzie oszacowane szkód, wywołanych ostatnimi ulewnymi opadami. Komisja rozpocznie pracę w terenie już dziś (czwartek, 6 czerwca), zgłaszając się do mieszkańców gospodarstw domowych, które wczoraj ucierpiały.
W razie wszelkich pytań prosimy o kontakt z:
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, w najbliższych dniach w sołectwie Witkowice odbywać się będą prace, związane z robotami nawierzchniowymi. Oznacza to czasowe utrudnienia w ruchu, które wystąpią na ul. Karpackiej, Beskidzkiej i Widokowej.
21 i 22 maja nastąpi czasowe zamknięcie części drogi powiatowej ul. Karpacka w Witkowicach (Gmina Kęty):
Droga będzie czasowo zamknięta w związku z prowadzonymi robotami nawierzchniowymi.
20 i 21 maja nastąpi czasowe zamknięcie części drogi powiatowej ul. Beskidzka w Witkowicach (Gmina Kęty):
Droga będzie czasowo zamknięta w związku z prowadzonymi robotami nawierzchniowymi.
Z kolei dziś (20 maja) na odcinku od skrzyżowania ulic Widokowej i Jędrzejewskiego do skrzyżowania ulic Widokowej i Beskidzkiej w Witkowicach do godz. 12:00 nastąpi czasowe zamknięcie w związku z prowadzonymi robotami nawierzchniowymi. To kontynuacja prac, rozpoczętych w sobotę 18 maja.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
/ oprac. B.K.S.
Rada Dzielnicy Kęty Podlesie zaprasza na prelekcję dotyczącą cyberbezpieczeństwa, która poprowadzi Straż Miejska. Spotkanie odbędzie się 16 maja w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Kęty Podlesie w godz. 17:00-19:00.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy do dyskusji!
Rada Dzielnicy Kęty Podlesie
3 kwietnia 2024 r., w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13, przedstawiciele władz samorządowych podpisali z firmą Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. umowę na dostawę ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego kategorii miejskiej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach, w ramach projektu „Zarządzanie kryzysowe bez granic” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.
W podpisaniu umowy udział wzięli:
Wartość umowy to 1 459 395,00 zł, z czego dofinansowanie wynosi 1 110 000,00 zł.
Dostawa samochodu przewidziana jest do 5 miesięcy od podpisania umowy.
Zakup samochodu specjalistycznego (ciężkiego, ratowniczo-gaśniczego) z podstawowym wyposażeniem dla OSP Kęty jest jednym z kluczowych działań w ramach projektu, mającym na celu wsparcie techniczne służb ratowniczych i wzmocnienie zarządzania kryzysowego oraz ochronę ludności na obszarze transgranicznym Słowacji i Polski.
Projekt o łącznej wartości 769 521,21 euro, otrzymał dofinansowanie w wysokości 615 616,96 euro.
Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027
Priorytet 1. Przyjazne naturze i bezpieczne Pogranicze
Cel szczegółowy 1. Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazuje ostrzeżenie 2 stopnia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, z dnia 21.03.2024 r.
AKTUALIZACJA
Woda w Łękach i w Bielanach zdatna do picia
Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kętach informuje, iż zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego nr 9/2023 z dnia 19.05.2023 r. woda w sieci wodociągowej jest zdatna do spożycia przez ludzi.
Szczegóły poniżej i w załączniku.
-------------------------------------------------------
Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętach informuje, iż zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego nr 7/23 z dnia 17.05.2023 r. woda na obszarze od szkoły podstawowej w Bielanach w kierunku Łęk oraz w Łękach nie jest zdatna do spożycia przez ludzi.
Jednocześnie MZWiK zapewnia, że podjął działania mające na celu przywrócenie prawidłowej jakości wody. Działania prowadzone są w kierunku dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej.
Miejsca, w których podstawione są pojemniki z wodą zdatną do spożycia przez ludzi:
Bielany - parking przy szkole podstawowej ul. Łęcka 2
Łęki - obok budynku nr 52 przy ul. Akacjowej
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazuje ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza stopnia 1.
Ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza dla miasta Tarnowa, miasta Nowego Sącza, powiatu brzeskiego, powiatu dąbrowskiego, powiatu gorlickiego, powiatu limanowskiego, powiatu nowotarskiego, powiatu olkuskiego, powiatu oświęcimskiego, powiatu suskiego, powiatu tarnowskiego, powiatu wadowickiego.
Obowiązuje w dniu 03.03.2023 od godz. 06.00 do 24.00
Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.
Treść komunikatu w załączeniu.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazuje ostrzeżenia o zanieczyszczeniu powietrza stopnia 1 i 2.
Ostrzeżenie 2 stopnia dla: miasta Krakowa, miasta Tarnowa, powiatu wielickiego, powiatu nowotarskiego, powiatu oświęcimskiego, powiatu suskiego.
Obowiązuje w dniu 02.03.2023 od godz. 06.00 do 24.00
Treść komunikatów w załączeniu.
Na drodze powiatowej w ciągu ulicy Jędrzejowskiego w Malcu wprowadzono zmianę w istniejącej organizacji ruchu polegającą na zabudowie progów zwalniających. Zmiana ta podyktowana jest koniecznością zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dzieci korzystających z tej ulicy w związku z przeniesieniem zajęć dydaktycznych do Domu Ludowego oraz budynku sali gimnastycznej. Wprowadzona na w/w ulicy zmiana organizacji ruchu obowiązywać będzie na czas rozbudowy budynku Szkoły Podstawowej w Malcu.
Zadanie to zostało zrealizowane przez Gminę Kęty wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu.
Ponadto na czas rozbudowy szkoły zmianie uległa organizacja ruchu na ul. Jasieńskiego, polegająca na ustanowieniu strefy zamieszkania.
Przypominamy, że w strefie zamieszkania obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego:
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazuje ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza.
Ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza dla miasta Tarnowa,miasta Nowego Sącza, powiatu brzeskiego, powiatu dąbrowskiego, powiatu gorlickiego, powiatu olkuskiego, powiatu oświęcimskiego, powiatu
tarnowskiego, powiatu wadowickiego.
Obowiązuje w dniu 01.03.2023 od godz. 06.00 do 24.00
Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.
Treść komunikatu w załączeniu.
Zgodnie z prognozami zagrożeń IMGW, przez najbliższe doby cała Polska znajdzie się pod wpływem bardzo silnego wiatru, a miejscami nawet huraganu. Tym gwałtownym zjawiskom meteorologicznym mogą towarzyszyć równie gwałtowne opady śniegu i deszczu.
Synoptycy ostrzegają również, że tak niebezpieczne porywy wiatru mogą powodować uszkodzenia budynków i zrywanie dachów. Właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych przypomina się, że do ich obowiązków, zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego, należy: zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.