Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar apeluje do posiadaczy bydła, owiec, kóz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych o zachowanie szczególnej czujności. Zagrożenie pryszczycą jest realne. W bezpośrednim sąsiedztwie Polski wystąpiły kolejne ogniska choroby.
Na tę chwilę na terytorium naszego kraju wirusa pryszczycy nie ma. Służby prowadzą intensywne kontrole i badania laboratoryjne. W trybie codziennych odpraw odbywają się posiedzenia sztabu kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołanego pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego. 24 godziny na dobę monitorowana jest sytuacja na granicy. Wszystko po to, aby zapobiec przedostaniu się choroby do naszego kraju.
Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że wirus pryszczycy jest bardzo poważnym zagrożeniem. Może też być przenoszony na duże odległości.
Apelujemy do rolników, hodowców, przetwórców i przedstawicieli handlu o wyjątkową ostrożność i zachowanie nadzwyczajnych środków prewencji. Szybkie rozpoznanie choroby stanowi pierwszy i najważniejszy etap jej zwalczania!
Przypominamy jednocześnie, że zgodnie z art. 42 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest do m.in.:
- niezwłocznego zawiadomienia o tym organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej;
- pozostawienia zwierząt w miejscu ich przebywania i niewprowadzania tam innych zwierząt;
- uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce;
- wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, pasz, wody, ściółki, nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba.
Więcej informacji oraz bieżące komunikaty można znaleźć na stronach:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo
INFORMACJA GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII
DLA POSIADACZY BYDŁA, OWIEC, KOZ, ŚWIŃ ORAZ INNYCH ZWIERZĄT PARZYSTOKOPYTNYCH
NA TEMAT PRYSZCZYCY
Pryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz.
Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp. Wirus może być przenoszony także przez człowieka, sprzęt gospodarski, ptaki, owady, gryzonie, środki transportu czy odzież.
Objawy chorobowe:
Zalecenia:
Należy pamiętać, że wystąpienie tej szybko szerzącej się choroby powoduje zawsze ogromne straty ekonomiczne dla kraju oraz hodowców zwierząt, związane w koniecznością wybijania zakażonych stad, a także ograniczeniem obrotu i handlu zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego.
Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu!!!
Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia pryszczycy jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Za zwierzęta zabite w ramach zwalczania pryszczycy przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa!!!
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
Ocenę obszarową jakości wody za rok 2024 wykonano na podstawie § 23 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).
W ramach oceny jakości wody wykorzystano wyniki badań wykonywane przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej powiatu oświęcimskiego, jak również wyniki badań wykonywane przez przedsiębiorstwo wodociągowe oraz inne podmioty zaopatrujące w wodę do spożycia przez ludzi, przeprowadzone w ramach wewnętrznej kontroli jakości wody, realizowanej na podstawie § 5 pkt 1 i § 6 pkt 1 ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Na podstawie prowadzonych w 2024 roku badań stwierdzono, że woda na terenie gminy Kęty była bezpieczna i zdatna do spożycia.
Szczegóły w załączonym piśmie.
Do Urzędu Gminy Kęty zaczęły napływać informacje od zaniepokojonych mieszkańców, którzy otrzymują listy, oferty i propozycje w sprawie założenia instalacji fotowoltaicznej lub wykonania audytu energetycznego.
Informujemy, że pracownicy Urzędu Gminy Kęty nie wysyłają korespondencji w tej sprawie, nie wzywają do wykonywania audytów i nie prowadzą dystrybucji ulotek czy też ogłoszeń, promujących współpracę z jakąkolwiek firmą, która świadczy usługi w zakresie termomodernizacji, fotowoltaiki, sprzedaży urządzeń lub wykonania badań i pomiarów.
Firmy te NIE działają na zlecenie Gminy Kęty, a powoływanie się ich przedstawicieli na rekomendację Urzędu Gminy Kęty to oszustwo!
Apelujmy do Państwa o rozwagę i ostrożność!
Informujemy, że na terenie gminy obserwuje się obecność wilka. W ostatnich dniach został on zauważony w Kętach Podlesiu.
Należy pamiętać, że wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli już zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Warto jednak być świadomym ich obecności i zachować ostrożność, gdyż, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach Lasów Państwowych należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących postępowania z wilkami:
Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta – zdarza się, że mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu. Robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara pozbawienia wolności.
Więcej informacji na temat wilków można znaleźć tutaj: www.polskiwilk.org.pl/aktualnosci
Wydział Środowiska i Przedsiębiorczości UG Kęty
źródło: www.lasy.gov.pl, www.polskiwilk.org.pl
fot. DK52info facebook
Jak ostrzegają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy oraz Polscy Łowcy Burz, nadchodzi niż genueński, szczególnie groźny w obszarze Polski południowo-zachodniej i południowej. Oznacza to spodziewane długotrwałe, ulewne opady, w rezultacie których w naszym regionie może dojść do zalań, podtopień i powodzi. Oprócz silnych opadów prognozuje się też burze i silne porywy wiatru. Szczególnie zagrożonymi regionami na południu Polski są Beskid Śląski, Mały, Żywiecki, Makowski, Tatry oraz Podhale.
Jako że gmina Kęty znajduje się na zagrożonym obszarze, dziś w godzinach porannych zebrał się Sztab Kryzysowy Gminy Kęty, zwołany przez burmistrza Marcina Śliwę, podczas którego omawiano strategię zminimalizowania potencjalnych szkód oraz podjęto pierwsze kroki w celu zabezpieczenia przed zagrożeniami. Na spotkaniu zobowiązano Straż Miejską do regularnych kontroli cieków wodnych grożących wylaniem. Dokonano przeglądu ilości dostępnych worków i piasku, a MZWiK zobowiązał się do zagwarantowania optymalnego działania kanalizacji miejskiej. Z kolei Wody Polskie na bieżąco informować będą o zrzutach oraz zwiększonym przepływie wody. Monitoringiem objęto potoki będące w zarządzaniu Wód Polskich oraz inne cieki będące w administracji Miejsko-Gminnej Spółki Wodnej w Kętach oraz Gminy Kęty. Komendant Gminny ZOSP RP w Kętach Artur Suski zleciał podległym jednostkom OSP przegląd sprzętu przeciwpowodziowego oraz gotowość bojową.
Przedstawiciel Wód Polskich wskazał, że na kaskadzie rzeki Soły nastąpiły zrzuty wody, dzięki czemu w zbiornikach utworzono rezerwę w ilości 52 mln m3. Urząd Gminy Kęty oraz Przedsiębiorstwo Komunalne „Komax” zapewnią worki oraz piasek potrzebny do ich napełnienia w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. Przygotowane są też urządzenia do napełniania worków piaskiem.
W razie miejscowych zagrożeń należy kontaktować się z numerem alarmowym 112 lub z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu – telefon 33 844 89 80.
oprac. M.H.
Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętach informuje, że nie zleciło żadnym podwykonawcom odczytów stanów wodomierzy na terenie gminy Kęty.
Spółka pozyskała informacje, że na prywatne numery telefonów są rozsyłane smsowe informacje o dacie i godzinie odczytu wodomierza, które nie są informacjami przesyłanymi przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętach.
W związku z powyższym prosimy o niewpuszczanie na swoje posesje osób postronnych, niebędących pracownikami naszej Spółki i zachowanie ostrożności.
MZWiK
Oszuści dzwonią do podatników, podają się za pracowników urzędów skarbowych i żądają płatności poprzez dokonanie transakcji w bankomacie/wpłatomacie za pomocą BLIK.
Przypominamy: Pracownicy administracji skarbowej nie dzwonią i nie żądają dokonania płatności za pomocą BLIK. W przypadku odebrania takiego połączenia należy zachować szczególną ostrożność, nie podejmować pochopnych decyzji.
BLIKiem tylko w e-US
Przypominamy, że podatnicy mogą opłacać podatek za pomocą systemu płatności BLIK, po zalogowaniu do serwisu e-US i w usłudze Twój e-PIT.
Co robić po próbie oszustwa?
Zachęcamy do korzystania z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich oszukańczych domen, smsów i innych incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa
W Urzędzie Gminy Kęty rozpoczęły się prace specjalnego zespołu, którego zadaniem będzie oszacowane szkód, wywołanych ostatnimi ulewnymi opadami. Komisja rozpocznie pracę w terenie już dziś (czwartek, 6 czerwca), zgłaszając się do mieszkańców gospodarstw domowych, które wczoraj ucierpiały.
W razie wszelkich pytań prosimy o kontakt z:
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, w najbliższych dniach w sołectwie Witkowice odbywać się będą prace, związane z robotami nawierzchniowymi. Oznacza to czasowe utrudnienia w ruchu, które wystąpią na ul. Karpackiej, Beskidzkiej i Widokowej.
21 i 22 maja nastąpi czasowe zamknięcie części drogi powiatowej ul. Karpacka w Witkowicach (Gmina Kęty):
Droga będzie czasowo zamknięta w związku z prowadzonymi robotami nawierzchniowymi.
20 i 21 maja nastąpi czasowe zamknięcie części drogi powiatowej ul. Beskidzka w Witkowicach (Gmina Kęty):
Droga będzie czasowo zamknięta w związku z prowadzonymi robotami nawierzchniowymi.
Z kolei dziś (20 maja) na odcinku od skrzyżowania ulic Widokowej i Jędrzejewskiego do skrzyżowania ulic Widokowej i Beskidzkiej w Witkowicach do godz. 12:00 nastąpi czasowe zamknięcie w związku z prowadzonymi robotami nawierzchniowymi. To kontynuacja prac, rozpoczętych w sobotę 18 maja.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
/ oprac. B.K.S.
Rada Dzielnicy Kęty Podlesie zaprasza na prelekcję dotyczącą cyberbezpieczeństwa, która poprowadzi Straż Miejska. Spotkanie odbędzie się 16 maja w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Kęty Podlesie w godz. 17:00-19:00.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy do dyskusji!
Rada Dzielnicy Kęty Podlesie
3 kwietnia 2024 r., w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13, przedstawiciele władz samorządowych podpisali z firmą Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. umowę na dostawę ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego kategorii miejskiej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach, w ramach projektu „Zarządzanie kryzysowe bez granic” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.
W podpisaniu umowy udział wzięli:
Wartość umowy to 1 459 395,00 zł, z czego dofinansowanie wynosi 1 110 000,00 zł.
Dostawa samochodu przewidziana jest do 5 miesięcy od podpisania umowy.
Zakup samochodu specjalistycznego (ciężkiego, ratowniczo-gaśniczego) z podstawowym wyposażeniem dla OSP Kęty jest jednym z kluczowych działań w ramach projektu, mającym na celu wsparcie techniczne służb ratowniczych i wzmocnienie zarządzania kryzysowego oraz ochronę ludności na obszarze transgranicznym Słowacji i Polski.
Projekt o łącznej wartości 769 521,21 euro, otrzymał dofinansowanie w wysokości 615 616,96 euro.
Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027
Priorytet 1. Przyjazne naturze i bezpieczne Pogranicze
Cel szczegółowy 1. Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazuje ostrzeżenie 2 stopnia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, z dnia 21.03.2024 r.
AKTUALIZACJA
Woda w Łękach i w Bielanach zdatna do picia
Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kętach informuje, iż zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego nr 9/2023 z dnia 19.05.2023 r. woda w sieci wodociągowej jest zdatna do spożycia przez ludzi.
Szczegóły poniżej i w załączniku.
-------------------------------------------------------
Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętach informuje, iż zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego nr 7/23 z dnia 17.05.2023 r. woda na obszarze od szkoły podstawowej w Bielanach w kierunku Łęk oraz w Łękach nie jest zdatna do spożycia przez ludzi.
Jednocześnie MZWiK zapewnia, że podjął działania mające na celu przywrócenie prawidłowej jakości wody. Działania prowadzone są w kierunku dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej.
Miejsca, w których podstawione są pojemniki z wodą zdatną do spożycia przez ludzi:
Bielany - parking przy szkole podstawowej ul. Łęcka 2
Łęki - obok budynku nr 52 przy ul. Akacjowej
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazuje ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza stopnia 1.
Ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza dla miasta Tarnowa, miasta Nowego Sącza, powiatu brzeskiego, powiatu dąbrowskiego, powiatu gorlickiego, powiatu limanowskiego, powiatu nowotarskiego, powiatu olkuskiego, powiatu oświęcimskiego, powiatu suskiego, powiatu tarnowskiego, powiatu wadowickiego.
Obowiązuje w dniu 03.03.2023 od godz. 06.00 do 24.00
Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.
Treść komunikatu w załączeniu.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazuje ostrzeżenia o zanieczyszczeniu powietrza stopnia 1 i 2.
Ostrzeżenie 2 stopnia dla: miasta Krakowa, miasta Tarnowa, powiatu wielickiego, powiatu nowotarskiego, powiatu oświęcimskiego, powiatu suskiego.
Obowiązuje w dniu 02.03.2023 od godz. 06.00 do 24.00
Treść komunikatów w załączeniu.
Na drodze powiatowej w ciągu ulicy Jędrzejowskiego w Malcu wprowadzono zmianę w istniejącej organizacji ruchu polegającą na zabudowie progów zwalniających. Zmiana ta podyktowana jest koniecznością zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dzieci korzystających z tej ulicy w związku z przeniesieniem zajęć dydaktycznych do Domu Ludowego oraz budynku sali gimnastycznej. Wprowadzona na w/w ulicy zmiana organizacji ruchu obowiązywać będzie na czas rozbudowy budynku Szkoły Podstawowej w Malcu.
Zadanie to zostało zrealizowane przez Gminę Kęty wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu.
Ponadto na czas rozbudowy szkoły zmianie uległa organizacja ruchu na ul. Jasieńskiego, polegająca na ustanowieniu strefy zamieszkania.
Przypominamy, że w strefie zamieszkania obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego:
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazuje ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza.
Ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza dla miasta Tarnowa,miasta Nowego Sącza, powiatu brzeskiego, powiatu dąbrowskiego, powiatu gorlickiego, powiatu olkuskiego, powiatu oświęcimskiego, powiatu
tarnowskiego, powiatu wadowickiego.
Obowiązuje w dniu 01.03.2023 od godz. 06.00 do 24.00
Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.
Treść komunikatu w załączeniu.
Zgodnie z prognozami zagrożeń IMGW, przez najbliższe doby cała Polska znajdzie się pod wpływem bardzo silnego wiatru, a miejscami nawet huraganu. Tym gwałtownym zjawiskom meteorologicznym mogą towarzyszyć równie gwałtowne opady śniegu i deszczu.
Synoptycy ostrzegają również, że tak niebezpieczne porywy wiatru mogą powodować uszkodzenia budynków i zrywanie dachów. Właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych przypomina się, że do ich obowiązków, zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego, należy: zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.