W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów, którzy rozsyłają e-maile i kontaktują się telefonicznie, powołując się w bezprawny sposób na działania w imieniu Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).
Oszuści powołujący się na działania GIIF próbują m. in. wyłudzać opłaty za rzekomą ochronę przed praniem pieniędzy (tzw. Anti-Money Laundering clearance fee). Proponują też rzekome zwroty kryptowalut, zgromadzonych na platformach inwestycyjnych. Żądają przelania środków pieniężnych jako warunku koniecznego do przeprowadzenia rzekomej weryfikacji zgodności z Dyrektywą (UE) 2015/849.
Oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości z podejrzanych adresów e-mail, m.in. domen podszywających się pod oficjalne instytucje finansowe. Kontaktują się również telefoniczne próbując wymuszać inwestowanie lub zapłatę podatków od rzekomo zgromadzonych kryptowalut.
Jak działa GIIF
Przypominamy, że GIIF działa na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa AML). Jego zadania dotyczą m.in. monitorowania podejrzanych transakcji i współpracy z instytucjami państwowymi, jednak nie obejmują usług komercyjnych, weryfikacji finansów ani pobierania opłat od obywateli.
Generalny Inspektor Informacji Finansowej:
Szczegółowe informacje na temat GIIF znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/generalny-inspektor-informacji-finansowej.
Co robić w przypadku próby oszustwa?
Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać nikomu poufnych informacji, w tym danych objętych tajemnicą bankową, ani nie przekazywać środków finansowych, zwłaszcza po otrzymaniu podejrzanych wiadomości e-mail czy SMS.
W przypadku podejrzenia próby oszustwa, apelujemy o zgłoszenie incydentu poprzez platformę CERT, która służy do zgłaszania wszelkich incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.